Stavebný pozemok je kľúčový v prípade, že sa rozhodnete pre stavbu nehnuteľnosti. Pri jeho výbere a kúpe si však musíte dávať pozor na rôzne detaily, ako napríklad na to, či skutočne spĺňa zákonom stanovené náležitosti. Čo je vlastne stavebný pozemok a akými všetkými spôsobmi ho môžete financovať?
Čo je stavebný pozemok?
Zákon č. 50/1976 Zb. (Zákon o územnom plánovaní a stavebnom poriadku) definuje stavebný pozemok nasledovne:
- „Stavebným pozemkom sa rozumie časť územia určená územným plánom obce alebo územným plánom zóny, alebo územným rozhodnutím na zastavanie a pozemok zastavaný stavbou.
- Nezastavaný pozemok, ktorý je súčasťou poľnohospodárskeho pôdneho fondu alebo lesného pôdneho fondu, možno v územnom pláne obce alebo v územnom pláne zóny určiť za stavebný pozemok, ak sú splnené podmienky na jeho trvalé vyňatie z poľnohospodárskeho pôdneho fondu alebo z lesného pôdneho fondu, alebo ak je v zastavanom území.“
To znamená, že za stavebný pozemok sa považuje:
- pozemok, ktorý je súčasťou územia určeného na zastavanie v územnom pláne obce,
- pozemok, na ktorý bolo vydané územné rozhodnutie alebo stavebné povolenie,
- pozemok, ktorý je aktuálne zastavaný stavbou,
- poľnohospodársky pozemok, ktorý je určený na zastavanie v územnom pláne zóny.
Ako zistiť, či je pozemok určený na stavbu?
Pri kúpe pozemku je dôležité skontrolovať, či je skutočne stavebný a budete na ňom môcť začať stavať svoje vysnívané bývanie. Kde si však túto informáciu overiť?
Obráťte sa na predávajúceho. Overte si u neho, či sa na pozemok niekedy vydalo územné rozhodnutie alebo stavebné povolenie.
Keď sa tak nestalo, navštívte stavebný úrad a zistite, či je pozemok v územnom pláne obce určený k výstavbe potrebnej stavby, čiže rodinného domu. V prípade, že je, informujte sa ešte, či je vedený ako záhrada/ovocný sad/vinica/orná pôda atď., alebo trvalý trávnatý porast. Ak ide o prvú možnosť, pozemok budete musieť ešte vyňať z poľnohospodárskeho pôdneho fondu.
Vedeli ste, že …
… kataster vám pri zisťovaní toho, či je pozemok určený na stavbu, nepomôže? Dôvodom je skutočnosť, že kataster nepozná pojem „stavebný pozemok“. Preto v odstavci „druh pozemku“ túto informáciu nenájdete.
Na čo si dať pozor pri kúpe stavebného pozemku?
Pri kúpe pozemku si dávajte pozor hlavne na to, aby bol stavebný. To znamená, aby spĺňal jednu z vyššie uvedených podmienok. V inom prípade na ňom nebudete môcť stavať.
Následne dbajte na prístupovú cestu. Na to, aby vám banka schválila úver, musí byť pozemok prístupný priamo z ulice alebo cesty.
A kľúčová je aj poloha. Pozemok v blízkosti potoka môže znieť romanticky, no pre poisťovne ide zvyčajne faktor, ktorý zvyšuje cenu poistenia. Vyplýva z neho totiž riziko záplavy.
Ako financovať stavebný pozemok?
Stavebný pozemok môžete financovať viacerými spôsobmi. Ak máte nasporené, môžete si ho zaobstarať zo svojich vlastných prostriedkov, vďaka čomu si neskôr budete musieť vziať len úver na stavbu nehnuteľnosti. Finančná náročnosť celého projektu tak nebude príliš vysoká.
V prípade, že nemáte dostatok vlastných prostriedkov, môžete využiť hypotéku na pozemok. Tú dnes poskytujú takmer všetky banky. Na jej získanie budete musieť založiť existujúcu nehnuteľnosť alebo kupovaný pozemok. Druhá možnosť má nevýhodu v tom, že hypotéku dostanete len do výšky 60 – 70 % hodnoty zo založeného pozemku.
Nechajte si poradiť od odborníkov
Zdá sa vám kúpa stavebného pozemku komplikovaná? Kontaktujte nás a nechajte si poradiť od odborníkov. Radi si s vami dohodneme stretnutie, na ktorom vám predstavíme všetky možnosti financovania a zároveň vám dáme aj tipy na kvalitné pozemky za skvelú cenu v Prešove a okolí.