Ak plánujete stavbu domu, určite viete, že okrem materiálu a pomoci od odborníkov potrebujete ešte jednu dôležitú vec – stavebné povolenie. Jeho vybavovanie je spravidla časovo náročné a vyžaduje si aj finančné náklady. Dobrou správou však je, že keď sa obrátite na nás, všetkých týchto povinností sa zbavíte, pretože stavebné povolenie vybavíme za vás.

Kedy potrebujete stavebné povolenie?
Stavebné povolenie potrebujete vo všeobecnosti vždy, keď sa rozhodnete pre stavbu nehnuteľnosti väčšej ako 25 m². Okrem toho budete tento dokument potrebovať aj v prípade väčších rekonštrukcií a opráv.
Následne existujú aj situácie, ktoré stačí len ohlásiť stavebnému úradu. Podľa stavebného zákona to platí:
Vo všeobecnosti potrebujete stavebné povolenie vždy, keď sa rozhodnete pre stavbu nehnuteľnosti väčšej ako 25 m². Tento dokument je nevyhnutný aj pri väčších rekonštrukciách a opravách. Existujú však situácie, ktoré stačí len ohlásiť stavebnému úradu, a to:
- pri jednoduchej stavbe, jej prístavbe a nadstavbe, ak tak určil stavebný úrad v územnom rozhodnutí,
- pri drobných stavbách, ktoré plnia doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie,
- pri stavebných úpravách, ktorými sa podstatne nemení vzhľad stavby, nezasahuje sa do nosných konštrukcií stavby, nemení sa spôsob užívania stavby a neohrozujú sa záujmy spoločnosti,
- pri udržiavacích prácach, ktoré by mohli ovplyvniť stabilitu stavby, požiarnu bezpečnosť stavby, jej vzhľad alebo životné prostredie a pri všetkých udržiavacích prácach na stavbe, ktorá je kultúrnou pamiatkou,
- pri stavbách elektronických komunikačných sietí umiestňovaných na existujúcich objektoch, ktoré nepresahujú výšku 6 m, šírku 2,5 m a nezasahujú do nosných konštrukcií stavby,
- pri stavbách elektronických komunikačných sietí (nosiče pri prízemných stavbách elektronických komunikačných sietí), ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m² a výška 4,5 m,
- pri výmene alebo dopĺňaní telekomunikačných zariadení na existujúcich stavbách elektronických komunikačných sietí, keď nedôjde k zmene stavby,
- pri reklamných stavbách, na ktorých najväčšia informačná plocha je menšia ako 3 m², pokiaľ tento zákon neustanovuje inak.
Na druhej strane, ak plánujete len veľmi malú opravu alebo rekonštrukciu, stavebné povolenie nepotrebujete. Dokonca, v mnohých prípadoch nebudete musieť svoje práce nahlasovať ani stavebnému úradu.

Vybavenie stavebného povolenia je časovo náročné
Stavebné povolenie je dôležité začať vybavovať s predstihom, ideálne 3 až 4 mesiace pred začatím prác. Úradom totižto určitý čas trvá, kým sa vyjadria.
A ktoré všetky úrady je potrebné na získanie stavebné povolenia kontaktovať? To sa odvíja od konkrétneho stavebného úradu. Každý má totižto svoje vlastné pravidlá. V niektorých prípadoch postačí vyjadrenie od troch úradov, inokedy ich potrebujete obehať aj zo desať. Spravidla však budete musieť kontaktovať minimálne obec, úrad ochrany životného prostredia a pozemkový úrad.
Rada odborníka
Po získaní súhlasov podávate žiadosť o stavebné povolenie na príslušnom stavebnom úrade. Tu si však dávajte pozor. Jednotlivé podmienky žiadosti sa môžu odlišovať v závislosti úrad od úradu. Ideálne je preto vždy sa o nich vopred informovať.
Nechajte všetko na nás a ušetrite
Vybavovanie stavebného povolenia je komplikované a plné byrokracie. Plus, nie je zadarmo. Stavebnému úradu aktuálne zaplatíte tieto správne poplatky:
- územné rozhodnutie za rodinný dom – 40 eur,
- stavebné povolenie na rodinný dom – 50 eur,
- zlúčené konanie (územné + stavebné) – 90 eur.
V prípade, že sa na pozemku nachádzajú iné objekty, ako napríklad drobné stavby, poplatky budú vyššie.
Okrem toho je potrebné myslieť aj na poplatok za rozvoj. Ten sa vzťahuje na všetky nadzemné stavby, ktoré budú postavené bez ohľadu na spôsob ich využitia. Povinnosť zaplatiť ho je naviazaná priamo na vydané a právoplatné stavebné povolenie.

Ak na vybavovanie stavebného povolenia nemáte čas a zároveň potrebujete pomôcť so stavbou domu, kontaktujte nás. SP vybavíme za vás, takže sa nebudete musieť obávať navštevovania jedného úradu za druhým.