Uvažujete, či zvládnete financovanie stavby? Poradíme vám

Mať svoj vlastný dom je dnes snom mnohých ľudí. Väčšina sa však stretá s rovnakým problémom, ktorým je financovanie výstavby. Nie každý si totižto môže dovoliť zaplatiť celý projekt zo svojich vlastných úspor. V takýchto prípadoch prichádzajú na rad banky a ich úvery. Ako si však vybrať zo širokej ponuky? Obráťte sa na nás a nechajte si poradiť.

Možností financovania stavby je viacero

Financovanie stavby vyzerá komplikovane a náročne. V skutočnosti však také vôbec nemusí byť. Dôvodom je najmä to, že dnes máte k dispozícii hneď niekoľko možností, ako získať potrebné financie. A to bez toho, aby sa z vášho nového domova stalo bremeno. K tým, ktoré sa využívajú najčastejšie, patria:

Vlastné prostriedky

Vaše vlastné finančné prostriedky budú dôležité aj v prípade, že z nich nebudete môcť financovať úplne celú stavbu. Je to preto, že banky už niekoľko rokov neposkytujú 100 % úvery na nehnuteľnosti. Učité percento, ktoré vám bude chýbať, preto budete musieť tak či tak doplatiť zo svojho.

Výška hypotéky sa odvíja od danej banky, no spravidla sa stretnete so stropom 70 % až 80 % z hodnoty založenej nehnuteľnosti.

Zároveň platí, že čím viac finančných prostriedkov na stavbu máte, tým menej financií si budete musieť požičiavať. To vo výsledku vedie ku kratšiemu splácaniu a zvyčajne aj menším nákladom. Na 10-ročnom úvere zaplatíte na úrokoch menej ako napríklad na 20-ročnom.

Úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania

Štátny fond rozvoja bývania, známy aj pod skratkou ŠFRB, má za úlohu poskytovať úvery s cieľom podporovať výstavbu nových domov a bytov. Na ich získanie musíte splniť niekoľko základných podmienok, ktoré sa každý rok menia.

V roku 2024 môžu o úver zo ŠFRB požiadať:

  • manželia, ktorých vek nepresiahne 35 rokov,
  • manželia s dieťaťom vo veku maximálne 6 rokov (nemusia splniť podmienku veku do 35 rokov),
  • rodičia s dieťaťom vo veku maximálne 6 rokov (nemusia splniť podmienku veku do 35 rokov),
  • odchovanec detského domova vo veku maximálne 35 rokov,
  • odchovanec detského domova s dieťaťom vo veku najviac 5 rokov (nemusí splniť podmienku veku do 35 rokov),
  • ŤZP,
  • osamelý rodič s nezaopatreným dieťaťom vo veku najviac 15 rokov.

Zároveň platí, že: vek žiadateľa + lehota splatnosti úveru ≤ 65.

Výška úveru ŠFRB je maximálne 100 % z obstarávacieho nákladu stavby, maximálne však 180 000 eur.

Lehota splatnosti je najviac 40 rokov pri 1 % úrokovej sadzbe.

Podmienky sa okrem toho spájajú aj s podlahovou plochou bytu, ktorá môže byť maximálne:

  • v bytovom dome 80 m² vrátane plochy balkónov, lodžií a terás,
  • v rodinnom dome 120 m². Do podlahovej plochy sa nezapočítava podlahová plocha balkónu, lodžie a terasy. V prípade, že je súčasťou domu aj garáž, jej plocha sa do celkovej podlahovej plochy nezapočítava v prípade, že má veľkosť do 25 m².

Hypotékárny úver

Hypotéky od bánk sú v súčasnosti jedným z najpoužívanejších spôsobov ako financovať stavbu. Vo svojej ponuke majú viacero produktov, vďaka čomu si na svoje príde úplne každý.

Z parametrov, ktoré by ste mali pri hypotekárnom úvere sledovať, sú tými najdôležitejšími tieto:

  • Úroková sadzba – úroky hypoték posledné roky rástli, preto počítajte s tým, že ponuku pod 4 % aktuálne nenájdete.Zároveň myslite na to, že uvedené úroky na webových stránkach alebo v reklamách sú len orientačné. Presnú úrokovú sadzbu vám vypočíta banka na základe výšky úveru a fixácie.
  • Fixácia úročenia – ide o dobu, počas ktorej je úrok nemenný. Zvyčajne sa stretnete s fixáciou na 1, 2, 3, 5, 10 či 15 rokov, pričom platí, že čím je fixácia dlhšia, tým je úrok vyšší.
  • Ďalšie produkty – banka vám môže poskytnúť aj ďalšie produkty, ktoré vedia zabezpečiť lepšie podmienky úveru. Vyberte si však len tie, ktoré skutočne potrebujete, aby ste v konečnom dôsledku neplatili za hypotéku oveľa viac.

Ako sme už spomenuli, súčasné hypotéky majú maximálnu výšku 70 % až 80 % zo založenej nehnuteľnosti. Ostatné budete musieť doplatiť zo svojho. 

Ak nemáte dostatok vlastných zdrojov, môžete využiť spotrebný úver. Ten má však kratšiu dobu splatnosti a zvyčajne vyššie úroky. Prvé roky tak môžu byť finančne náročnejšie. V prípade, že si ale hypotéku nastavíte správne, vôbec sa nemusíte obávať splácania.

Rada odborníka

Pri výbere hypotéky dbajte nielen na úrok, ale aj na tzv. RPMN, čiže ročnú percentuálnu mieru nákladov. Tá zohľadňuje všetky poplatky súvisiace s úverom, ktoré budete musieť zaplatiť.

Stavebné sporenie

Stavebné sporenie je ideálne v prípade, že nad vlastným bývaním ešte len premýšľate a chcete si naň nasporiť. V porovnaní s minulosťou je síce populárne menej, no mnohým sa stále oplatí.

Stavebné sporiteľne okrem samotného sporenia poskytujú svojim klientom aj výhodné úvery a hypotéky. Všetko tak môžete riešiť na jednom mieste.

Nechajte si poradiť od odborníkov

Vyhľadávanie informácií o financovaní a premýšľanie nad tým, ktorá z možností by mohla byť pre vás tá najlepšia, je časovo veľmi náročné. Nehovoriac o tom, že ak sa v danej oblasti nepohybujete, bude pre vás ťažké zistiť, ktorý úver je najvýhodnejší.

Zjednodušte si celý proces financovania stavby a kontaktujte nás. Náš tím skúsených odborníkov vám predstaví všetky alternatívy, prevedie vás ich výhodami a nevýhodami a pomôže vám vybrať tú najlepšiu. Zaistíte si tak, že sa z vášho nového príbytku nestane nepríjemné bremeno, ktoré vás bude ťažiť dlhé roky.

Návrat hore