Hrubá stavba domu – ako ju správne financovať?

Možností financovania hrubej stavby domu je niekoľko. Väčšina sa spravidla rozhodne pre kombináciu vlastných úspor a hypotéky, ktorá je najpopulárnejšia a zároveň najpraktickejšia. Ako v takom prípade postupovať a na čo si dávať pozor?

Nákup pozemku

Pozemok je kľúčový nielen pre samotnú stavbu, ale aj pre získanie hypotéky. Je teda ideálne zaobstarať ho z nasporených financií a až následne požiadať o úver. Existujú však aj situácie, keď vlastných financií nie je dostatok. Čo vtedy robiť?

Môžete požiadať banku o hypotéku na pozemok. Aby ste ju však mohli získať, počítajte s tým, že budete musieť založiť už existujúcu nehnuteľnosť, napríklad byt. Banka akceptuje aj kupovaný pozemok, vtedy však dostanete hypotéku maximálne do výšky 60 – 70 % hodnoty založeného pozemku.

Žiadosť o hypotéku

Keď máte pozemok, projekt domu a právoplatné stavebné povolenie, je čas požiadať o hypotéku. V tejto fáze môžu nastať dve situácie.

1. Máte vlastné financie na rozostavanie domu

Ak máte nasporené finančné prostriedky, môžete začať so stavbou domu a o hypotéku požiadať neskôr. Rozostavaná hrubá stavba sa v 90 % prípadov zapisuje do katastra súčasne s podpisom úverovej zmluvy. Máte teda o starosť menej, môžete požiadať o hypotéku aj bez zápisu v katastri.

Po výbere konkrétnej banky alebo hypotekárneho poradcu si pripravte nasledujúce doklady:

  • doklad totožnosti,
  • doklad o príjme,
  • geometrický plán,
  • projektovú dokumentáciu,
  • stavebné povolenie,
  • položkový rozpočet,
  • znalecký posudok o hodnote pozemku a rozostavanej stavby.

Po získaní hypotéky počítajte s tým, že na stavbu domu budete určite potrebovať aj vlastné financie. Banky už dávno neposkytujú 100 % hypotéky. V súčasnosti je bežné získanie úveru do výšky 80 % hodnoty budúcej stavby. Zvyšných 20 % hodnoty budete musieť pokryť zo svojich prostriedkov.

Ak by bolo 20 % príliš veľa a na stavbu domu by ste nemali dostatočné finančné prostriedky, môžete zvážiť kombináciu hypotéky a spotrebného úveru. Pri tejto možnosti si však dajte pozor, pretože spotrebné úvery majú vyššie úrokové sadzby a kratšiu dobu splatnosti. Prvé roky splácania úverov môžu byť preto finančne náročnejšie.

Rada odborníka

Hypotéka na hrubú stavbu domu bude od banky poskytovaná vo forme takzvaných tranží, teda menších čiastok vyplácaných podľa postupu stavebných prác. Výška jednotlivých tranží a termíny ich vyplácania sú podrobne definované v zmluve, ktorú uzavriete s bankou.

2. Nemáte dostatok vlastných financií na rozostavanie domu

Nemáte dostatok vlastných financií na rozostavanie domu, ale disponujete pozemkom a stavebným povolením? V takom prípade je možné získať hypotéku, ktorá bude dočasne zabezpečená inou nehnuteľnosťou. Túto nehnuteľnosť následne, po dokončení stavby, z hypotekárnej zmluvy odstránite a nahradíte novým rodinným domom.

Výhodou tohto prístupu je, že banka uvoľní financie jednorazovo, nie postupne v tranžiach, keďže založíte nehnuteľnosť s vyššou hodnotou, a nie len rozostavanú hrubú stavbu. 

Nevýhodou je, že nie každý má k dispozícii ďalšiu nehnuteľnosť, ktorú by mohol založiť.

Na čo si dávať pozor?

Pri financovaní hrubej stavby si dávajte pozor na nasledujúce veci:

  • Ak chcete získať hypotéku na kúpu pozemku, uistite sa, že pozemok má prístupovú cestu a umožňuje napojenie na existujúce inžinierske siete.
  • Cesta k pozemku musí byť spevnená.
  • Pozemok musí byť určený na stavbu rezidenčnej nehnuteľnosti a zároveň musí byť reálne zastavateľný. To znamená, že jeho veľkosť aj svahovitosť umožňujú stavbu domu v súlade so stavebným zákonom.
  • Zmeny alebo odchýlky od pôvodného stavebného plánu musíte zdokumentovať a následne získať schválenie od stavebného úradu.
  • Ak nestaviate dom sami, dohodnite sa s dodávateľom na určitom časovom pláne. Týmto spôsobom sa vyhnete nepríjemnostiam spojenými s požiadavkou stavebnej firmy na vyššiu sumu, ktorú vám banka z úveru neposkytne.

Keď neviete, ako na to

Financovanie hrubej stavby domu je komplikované a časovo náročné. Ak nemáte čas riešiť všetko sami alebo len potrebujete dodatočné informácie, kontaktujte nás. Radi vám poradíme, ako na financovanie, tak aj s celým procesom stavby.

Návrat hore